CV


KERTTU HORILA
Kuvanveistäjä
Länsikatu 7, 26100 Rauma
GSM: 0500-994686
kerttu.horila@gmail.com
www.kerttuhorila.fi

CV in english ⌄


TAIDEOPINNOT
Taideteollinen oppilaitos, Helsinki 1968-72
Taideteollinen ammattikoulu, Helsinki 1965-68
Vapaa taidekoulu, Helsinki 1965

KUULUMINEN TAITEILIJAJÄRJESTÖIHIN
Suomen kuvanveistäjäliitto
Arte ry
Kuoroyhdistys Häplänperän valittajat

 

 

YKSITYISNÄYTTELYT
2014 Galleria G 12 Helsinki
2013 Rauman taidemuseo, retrospektiivinen näyttely
2012 Galleria G12. Kuopio
2006 Poriginal Galleria, Pori
2006 Suomalainen nykytaiteen museo Willa Mac
2005 Raision taidemuseo Harkko
2004 Galleria Ama, Turku
2004 Galleria Bakeliittibambi, Helsinki
200 Galleria Bakeliittibambi, Helsinki
2001 Galleria K, Huittinen
2000 Veturitalli, Salon taidemuseo, Salo
Helsingin Taidehalli, Studio, Helsinki
1997 Galeria Pelin, Helsinki
1996 Ars Libera, Kuopio
Rauman Taidemuseo
1994 Keski-Suomen museo, Jyväskylä
Rauman Taidemuseo
1993 Joulukuun taiteilija, Lönnströmin taidemuseo, Rauma
Naisia, Rauman kaupungintalon vitriini, Rauma
1992 Galleria Bronda, Helsinki
1991 Modern Art Collection MAC, Tampere
Bellarte, Turku
Taidesalonki Bellarte, Helsinki
1989 Taidesalonki Bellarte, Helsinki
1987 Galleria Marius, Kööpenhamina, Tanska
1985 Galleria Strindberg, Helsinki
Wäinö Aaltosen museo, Turku
1983 Galleria Strindberg, Helsinki
1981 Galleria Saskia, Tampere
1980 Galleria Bronda, Helsinki
1975 Rauman Taidemuseo
1974 Galleria Forum, Tampere
1973 Taidesalonki, Helsinki
   
KOTIMAISET KUTSU - JA RYHMÄNÄYTTELYT
2014-
2015
Keramiikka tilassa, Designmuseo
2014 Purnu, Orivesi
2012 Järvenpään taidemuseo
2012 Ceramega, Voipaala
2011 Galleria Elise, Pori
2011 Arcticlay, Posio
2011 Ars Auttoinen, Suomi Finland
2009 Kokoelma & Kutsu, Lönnströmin taidemuseo
2009 Knupei – Ars-Rauma Rauman taidemuseo
2008 Kiasma Kivikossa, Helsinki
2008 Mäntän kuvataideviikot, Mäntän kirkko
2008 kotona kolme, Fiskars
2006 Lapinlahden taidemuseo, Halosten museosäätiön 35-vuotis juhlanäyttely
2006 Vuojoen kartanon taidekesä, Eurajoki
2006 ”Kuusi huonetta”, Porvoon taidetehdas
2005 Suomen Kuvanveistäjäliiton 95 – vuotisjuhlanäyttely, Salon tademuseo Veturitalli
2005 Ars Figura, Mänttä
2005 ”sata palaa” Lönnströmin taidemuseo
2004 Syvällä savessa - suomalaista nykykeramiikkaa, Jyväskylä
2004 Ceramega-04. Voipaala Valkeakoski
2004 Suvi- Pinx, Sysmä
2004 Keramiikka 2004, Fiskars
2004 Ars Rauma, Rauman taidemuseo
2003 Upottajat, tilatyöryhmä. Rauman taidemuseo
2003 Hehku, tiili ja keramiikka kaupunkikuvassa. Kankaanpää
2003 Art Ilmajoki
2003 3N. Galleria 5, Oulu
2003 Suomalaisen keramiikan vuosisadat - A. W. Finchin jälkeläiset. Design museo Hki
2002 Galleria Bronda, keramiikkakesänäyttely
2002 Miniatyyrinäyttely, Galleria K, Huittinen
2002 Miniatyyrinäyttely, Ars Nova, Turku
2001 "Kylpijät", Tikanojan Taidekoti, Vaasa
2000 Varkauden taidemuseo
Seinäjoen Taidehalli
1999 "Indoors Outdoors", Lönnströmin taidemuseo, Rauma
1998 Turku Biennale, Ars Nova, Turku
Taiko 15 vuotta, Mältinranta, Tampere
1997 Taiteiden yö Vaasassa, Tikanojan Taidekoti, Vaasa
Raumalaissi potretei ja muotokuvi, Rauman taidemuseo
1995 Kutsunäyttely, Lönnströmin taidemuseo, Rauma
Kutsunäyttely, Taidekeskus Pyrri, Savonlinna
"Arteologiset löydökset", Arten 30-v. juhlanäyttely, Ars Nova, Turku
"Arteologiset löydökset", Arten 30-v. juhlanäyttely, Galleria Augusta, Suomenlinna, Helsinki
"Satakuntalaista taidetta", kutsunäyttely, Ars karhulinna, Pori
1990 Nokian kuvataideviikot
"Chagallin perilliset", Rettigin palatsi, Turku
"Varastettu suudelma", Rauman Taidemuseo
1990 Tiilitapahtuma, Kankaanpään kaupungintalo
"Upottajat", tilatyö, Rauman kaupunginteatteri
Rauman Taidemuseon 20-v. juhlanäyttely, Rauman Taidemuseo
1989 Maila Talvio -salonki, Hartola
"Rauman Taulu ja patsas", kiertonäyttely, Rauman Taidemuseo, Seinäjoen taidehalli ja Hyvinkään taidemuseo
Kutsunäyttely, Hämenlinnan lastentapahtuma
1987 Art Minor, kutsunäyttely, Naantali
Kuvanveistäjien pienoisveistoksia, kutsunäyttely, Galleria Kolibri, Helsinki
1986 Turun ja Porin läänin aluenäyttely
Työryhmä "Upottajat", tilateos, Kluuvin Galleria, Helsinki
Arte ry, Jyväskylän taiteilijaseuran galleria
Pyhäniemen kartano, kutsunäyttely
Rauman Taiteilijaseura, Mältinranta, Tampere
1985 "Pidot Hyvinkäällä", kutsunäyttely, Hyvinkään taidemuseo
"Kuvataide Rock", kutsunäyttely Helsingin juhlaviikot, Kluuvin Galleria, Helsinki
Art Aulanko, kutsunäyttely, Hämeenlinna
"Uutta satoa", Porin taidemuseo
1983 Turun ja Porin läänin aluenäyttely
Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton vuosinäyttely
Pohjanlahden Biennale Bottniska viken, kutsunäyttely, Rauman Taidemuseo
1982 Suomen Taiteilijaseuran vuosinäyttely, Helsinki
Työryhmä "Upottajat", tilateos, Rauman Taidemuseo
1981 Turun ja Porin läänin aluenäyttely
1980 Suomi muotoilee, Taideteollisuusmuseo, Helsinki
Ars Rauma, kuvanveiston kutsunäyttely, Rauman Taidemuseo
Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton vuosinäyttely
1979 World Crafts Council, Suomen osasto, Helsinki
Galleria Brondan kesänäyttely, Helsinki
Satakunnan rahaston juhlanäyttely, Pori
Suomi muotoilee, Taideteollisuusmuseo, Helsinki
Turun ja Porin läänin aluenäyttely
1978 Galleria Brondan kesänäyttely, Helsinki
Artisaani Kluuvin Galleriassa, Helsinki
1977 Suvi-Pinx, Sysmä
   
YHTEISNÄYTTELYT ULKOMAILLA
2003-04 Scotlandin taiteilijaseuran vuosinäyttely, Edinburh,Scotland
2003 MiniAtures, The Line Gallery. Linlithgow. Scotland
1981 Oslo, Norja
1979 München, Bundesrepublik Deutschland
1977-80 World Crafts Council, kansainvälinen kiertonäyttely
1974 Saabs Konstförening, Linköping, Ruotsi
   
JULKISET TEOKSET
2016 Yhteisötaideteos "Olipa kerran", Valterikoulu Onerva, Jyväskylä
2014 Rauman flikka ”Kerttu” interaktiivinen veistos, Rauma
2013 ”odotushuone” Rauman aluesairaala, Rauman kirjasto, valmistusvuosi 2004
2011 ”Seimi” Rauman Pyhän Ristin kirkko
2010 ”Maire” Pori, nainen puistonpenkillä
2008 ”Nainen kirkon penkillä” Rauman seurakunta, Pyhän Ristin Kirkko
2008 ”piiloparatiisi” Kuninkaankatu Vanha Rauma, kahden talon vahe
2007 ”Lepotauko” Veistosinstallaatio TAYS R-rakennus
2005 ”7 KERTAA 7” Rauman kirjasto, valmistunut 1991, hiilipiirustus
2004 ”Delfiinit” Birka Paradise, Birka Line Abp
2003 ”Olipa kerran” keramiikkareliefi, Värtön koulu, Oulu
1999 Kolme sulotarta, Rauman kanaali ja Rauman Uimahalli, Rauma
ABC Koululaisveistos, Rauma
1995 Keramiikkareliefi, Rauman seurakunta, Uotilan palvelukeskus, Rauma
1994 Jättö, Rauman keilahalli
1993 Jääkiekkoveistosryhmä, Rauman jäähalli
1991 Seinäreliefi, Säkylän kirjastotalo
Keraaminen ulkoseinäreliefi, Rauman kansanterveystyön kuntainliitto
Keraaminen ulkoseinäreliefi, Salon Seudun Sanomat
1989 Seinäreliefi, Laitilan kaupungintalo
1988 Urheiluveistos, Raision kaupunki
Keramiikkareliefi, Merikarvian kunnantalo
1986 Kaunisjärven vanhainkoti, Rauma
1985 Keramiikkareliefi, Rauma - Sali
1981 Keramiikkareliefi, Sampolan palvelukeskus, Pori
   
TEOKSIA KOKOELMISSA
Valtion taideteostoimikunnan kokoelmat
Valtion taidekokoelma
Kiasman kokoelma
Design museo, Helsinki
Nykytaiteen museo, Tampere
Modern Art Collection MAC, Tampere
Oulun kaupungin taidemuseo
Rauman Taidemuseo
Wäinö Aaltosen museo, Turku
Teresia ja Rafael Lönnströmin säätiö
Yrjö Jäntin kokoelmat
Anu Pentikäisen kokoelmat, Posio
Zonta Unitem donation fund.
KAUPUNGIT JA KUNNAT: Helsingin kaupunki ; Tampereen kaupunki ; Turun kaupunki ; Hyvinkään kaupunki ; Nokian kaupunki ; Porin kaupunki ; Rauman kaupunki ; Salon kaupunki ; Seinäjoen kaupunki ; Vaasan kaupunki ; Kaarinan kunta ; Tuusulan kunta ; Lappeenrannan kaupunginteatteri
PANKIT JA TEOLLISUUS: UPK Kymmene ; Lohjan paperi ; Rauman Seudun Osuuspankki ; Satakunnan Säästöpankki ; Teollisuuden Voima Oy ; Noiron tehtaat Espoo ; KTV – Satakunnan aluetoimisto Pori
ULKOMAILLA: Saabs Konstförening, Linköping, Ruotsi ; Muzeum Kaszubskie, Puola.
 
PALKINNOT JA STIPENDIT
2016 Yhteisötaideteos ideakilpailu Valterikoulu Onervaan Jyväskylään, 1.palkinto
2014 Suomen Kulttuurirahaston Satakunnan rahaston palkinto
2013 Vuoden kulttuuriteko palkinto. Radio Ramonan Kulttuuriklubi
2010 Lupaus, taidekilpailu, Pori 1. palkinto
2009 Rauman kaupungin kulttuuripalkinto 2009
2007 Rauman kaupungin Ruorimies mitali
1987 Sanomalehti Länsi-Suomi taiteen mitali
1986 Raision urheiluveistoskilpailu, 1. palkinto
1983 Pohjanlahden Biennale Bottniska viken, 3. palkinto
1979 Galleria-stipendi, Porin Saskiat
1975 Teollisuustaiteen Liitto Ornamon stipendi
 
APURAHAT
Alfred Kordelinin apuraha 2013
Erkki Paasikiven säätiö 2013
Valtion taiteilijaeläke vuodesta 2007
Satakunnan taidetoimikunta, vuosiapuraha 2006
Valtion kohdeapuraha 2002, 1998, 1992, 1989, 1980, 1978, 2013
Suomen Kulttuurirahasto, vuosiapuraha 2003, 2002, 1998
Satakunnan taidetoimikunta 2001
Näyttökorvausapuraha 1999, 2005
Suomen Kulttuurirahasto 1986
Valtion 3-vuotinen taiteilija-apuraha 1995-97, 1980-82
Turun ja Porin läänin taidetoimikunta, ½-vuotinen työskentelyapuraha 1993
Satakunnan Kulttuurirahasto 1989, 1983, 1975
Turun ja Porin läänin taidetoimikunta, vuosiapuraha 1988, 1985, 1979, 1978, 1974
Suomalais -Tanskalainen Kulttuurirahasto 1987
Rauman kaupungin apuraha 1983, 2013
Valtion ½-vuotinen taiteilija-apuraha 1973
 
MUU TOIMINTA
1995  Outpost Biennale, käyntikorttitapahtuma, Venetsia, Italia
 
LAVASTUSTYÖT
2003 ”Pahvilaatikkojen maa” Rauman kaupunginteatteri
1990 "Laivan rakentaja", Rauman kaupunginteatteri
 
OPETUSTEHTÄVÄT
1998 Piirustuskurssi, Turun Yliopisto, Rauman opettajankoulutuslaitos, Rauma
1995 Lyhyt kurssi, Turun Piirustuskoulu, Turku
1994 Piirustuskurssi, Turun Yliopisto, Rauman opettajankoulutuslaitos, Rauma
1991 Keraaminen kuvanveisto, lyhyt kurssi, Kankaanpään taidekoulu, Kankaanpää
1974-88 Tuntiopettaja, Rauman Kansalaisopisto, Rauma
1974-75 Tuntiopettaja, Turun yliopisto, Rauman opettajankoulutuslaitos, Rauma
1970-71 Tuntiopettaja, Taideteollinen oppilaitos, Helsinki
 
SYMPOSIUMIT JA TAITEILIJATAPAAMISET
Kansainvälinen keramiikkasymposium Posio 2010
Kansainvälinen keramiikkasymposium Somero 1998
Cite` Internationale des Arts, Pariisi 1998
Kansainvälinen keramiikkasymposium Posio 1975
 
LUOTTAMUSTOIMET
SKL tilintarkastaja 2005-2007
SKL hallituksen varajäsen 1998-2000
SKL näyttelytoimikunta 1991-93
Arte ry hallituksen jäsen 1990
Gerda ja Salomo Wuorion hallituksen jäsen 1991
 
KIRJA ”KERTTU HORILA” 2013, kattava kuvaus taiteilijauran alusta vuoteen 2013
 
HARRASTUKSET
Zonta
Kuoroyhdistys Häplänperän Valittajat – naiseuden ylistystä korkealta ja kovaa. Suomen ainoa koreografinen valittajakuoro, toiminut jo 11 vuotta. www.haplanperanvalittajat.com
Puutarhanhoito

 


KERTTU HORILA (*1946)
Sculptor
Länsikatu 7, 26100 Rauma, Finland
GSM: 0500-994686
www.kerttuhorila.fi
kerttu.horila@gmail.com


ART STUDIES
Taideteollinen oppilaitos (Institute of Applied Arts), Helsinki 1968-72
Taideteollinen ammattikoulu (Vocational School of Arts And Crafts), Helsinki 1965-68
Vapaa taidekoulu (Free Art School), Helsinki 1965


MEMBER OF ART ASSOCIATIONS
Suomen kuvanveistäjäliitto (The Finnish Sculptor Association)
Arte ry
Choir association Häplänperän Valittajat


SOLO EXHIBITIONS
2014 Galleria G12, Helsinki
2013 Rauma Art Museum, retrospective exhibition
2012 Galleria G12, Kuopio
2006 Poriginal Galleria, Pori
2006 Modern Art Collektion Willa Mack, Tampere
2005 Raisio Art Museum
2004 Galleria Ama, Turku
2004 Galleria Bakeliittibambi, Helsinki
2002 Galleria Bakeliittibambi, Helsinki
2000 Rounhouse Salo Art Museum, Salo
Galleria K, Huittinen
Helsinki Art Hall, The Studio, Helsinki
1997 Galerie Pelin, Helsinki
1996 Ars Libera, Kuopio
Rauma Art Museum
1994 Museum of Central Finland, Jyväskylä
Rauma Art Museum, Rauma
1993 The Artist of December, Lönnström Art Museum, Rauma
Women, the glass cabinet, Rauma Town Hall, Rauma
1992 Galleria Bronda, Helsinki
1991 Modern Art Collection MAC, Tampere
Bellarte, Turku
Taidesalonki Bellarte, Helsinki
1989 Taidesalonki Bellarte, Helsinki
1987 Galleria Marius, Copenhagen, Denmark
1985 Galleria Strindberg, Helsinki
Wäinö Aaltonen Museum of Art, Turku
1983 Galleria Strindberg, Helsinki
1981 Galleria Saskia, Tampere
1980 Galleria Bronda, Helsinki
1975 Rauma Art Museum, Rauma
1974 Galleria Forum, Tampere
1973 Taidesalonki, Helsinki
 
GROUP EXHIBITIONS IN FI
2014-15 Keramiikka tilassa, Design Museum
2014 Purnu, Orivesi
2012 Järvenpää Art Museum
2012 Ceramega, Voippaala
2011 Artcticlay, Posio
2011 Ars Auttoinen
2009 Rauma Art Museum´s invited portrait exhibition
2009 Lönnström Art Museum in Rauma, holds the Collektion and Invitation exhibition
2008 Kiasma Kivikossa
2008 Mänttä Art Festival 2008, Mänttä
2006 SIX ROOMS, Porvoo art factory
2006 The art summer of Vuojoki mansion. Eurajoki
2006 35-year jubilee exhibition for Halonens museum foundation. Lapinlahtis Art museum
2005 The Finnish Sculptor Association 95th anniversary exhibition, Art Museum
Veturilalli Salo
2005 Ars Figura, Mänttä
2004 Syvällä savessa, Jyväskylä
2004 Ceramega-04, Voipaala, Valkeakoski
2004 Suvi-Pinx, Sysmä
2004 Keramiikka 2004, Fiskars
2004 Ars Rauma, Rauman taidemuseo
2003 Upottajat, Instalaatio, Rauman Taidemuseo
2003 Hehku, Tiili ja keramiikka kaupunkikuvassa, Kankaanpää
2003 Art Ilmajoki
2003 3N, Galleria 5, Oulu
2003 A Centyru of Finnish Ceramics- The Legacy of A.W.Finch
2002 Galleria Bronda, summer exhibition, Helsinki
2002 Exhibition of Miniatures, Galleria K, Huittinen
2002 Exhibition of MiniAtures, Ars Nova, Turku
2001 'The Bathers', Tikanoja Art Museum, Vaasa
2000 Varkaus Art Museum, Varkaus
Seinäjoki Art Hall, Seinäjoki
1999 'Indoors Outdoors', Lönnström Art Museum, Rauma
1998 Turku Biennale, Ars Nova, Turku
Taiko 15 years, Mältinranta, Tampere
1997 The Night of Arts in Vaasa, Tikanoja Art Museum, Vaasa
1995 Lönnström Art Museum, guest artist, Rauma
Pyrri Art Centre, guest artist, Savonlinna
'Arteological findings', the 30th anniversary exhibition of Arte, Ars
'Arteological findings', the 30th anniversary exhibition of Arte, Galleria Augusta,
Suomenlinna, Helsinki
'Art from Satakunta', guest artist, Ars Karhulinna, Pori
1990 The Weeks of Visual Arts in Nokia
'The Heirs of Chagall', Rettig Palace, Turku
1990 'The Stolen Kiss', Rauma Art Museum
Brick Happening, Kankaanpää City Hall, Kankaanpää
Workgroup The Submergers (Upottajat), installation, Rauma City Theatre
Rauma Art Museum the 20th anniversary exhibition, Rauma Art Museum,Rauma
1989 Maila Talvio -salon, Hartola
1988 'Rauma Painting and Sculpture', touring exhibition, Rauma Art Museum, Seinäjoki Art Hall and Hyvinkää Art Museum
Hämenlinna Childrens Happening, guest artist
1987 Art Minor, guest artist, Naantali
Sculptor's Miniature Sculpture, guest artist, Galleria Kolibri, Helsinki
1986 Turku and Pori Province Regional Exhibition
Workgroup The Submergers (Upottajat), installation, Kluuvi Gallery, Helsinki
Arte ry, the Gallery of Jyväskylä Artists' Association
Pyhäniemi Manor, guest artist
Rauma Artists' Association, Mältinranta, Tampere
1985 'Feast in Hyvinkää', guest artist, Hyvinkää Art Museum
'Visual Art Rock', guest artist, Helsinki Festival Weeks, Kluuvi Gallery, Helsinki
'Art Aulanko', guest artist, Hämeenlinna
'New Harvest', Pori Art Museum
1983 Turku and Pori Province Regional Exhibition
The Annual Exhibition of the Association for Finnish Sculptors
Pohjanlahden Biennale Bottniska viken, guest artist, Rauma Art Museum
1982 The Annual Exhibition of the Artists' Association of Finland, Helsinki
Workgroup The Submergers (Upottajat), installation, Rauma Art Museum
1981 Turku and Pori Province Regional Exhibition
1980 "Finland Design (Suomi muotoilee)", The Museum of Art and Design, Helsinki
Ars Rauma, exhibition of invited sculptors, Rauma Art Museum
The Annual Exhibition of the Association for Finnish
1979 World Craft Council, Department of Finland, Helsinki
Summer Exhibition of Galleria Bronda, Helsinki
Anniversary Exhibition of Satakunta Foundation, Pori
"Finland Design (Suomi muotoilee)", The Museum of Art and Design, Helsinki
Turku and Pori Province Regional Exhibition
1978 Summer Exhibition of Galleria Bronda, Helsinki
Artisaani in Kluuvin Galleria, Helsinki
1977 Suvi-Pinx, Sysmä
 
GROUP EXHIBITONS ABROAD
2003 MiniAtures,The Line Gallery. Linlithgow. Scotland
1981 Oslo, Norway
1990 München, Bundesrepublik Deutschland
1977-80 World Crafts Council, international touring exhibition
1974 Saabs Konstförening, Linköping, Sweden
 
PUBLIC WORKS
2014 “Rauman Flikka” Rauma
2010 “Maire” Pori
2009 “Woman in the church” Rauma
2007 “A little rest” TAYS, R-building, Tampere
2005 “7 times 7”, Library of Rauma, cahrcoaldrawing, produced in 1991
2004 “Dolphins” Birka Paradise, Birka Line Abp
2003 Ones upon the time, ceramic-relief, Oulu
1999 The Three beauties, Rauma Channel and Rauma Swimminghall, Rauma
ABC - Sculpture for Schoolchildren, Rauma
1995 Ceramic-relief, Rauma Parish, Uotila Service Center, Rauma
1994 'Miss (Jättö)', Rauma Bowlinghall
1993 'Shooting Stars, Diamonds, Traditions', Äijänsuo Icehockeyhall, Rauma
1991 Wallrelief, Säkylä Library
Ceramic Facade Relief, Joint Municipal Health Authority of Rauma Region
Ceramic Facade Relief, Salon Seudun Sanomat, Salo
1989 Facade Relief, Laitila Town Hall
1988 Sport's Sculpture, Raisio Town
1987 Ceramic-relief, Merikarvia Municipal Hall
1986 Ceramic Facade Relief, Kaunisjärvi Old People's Home, Rauma
1985 Ceramic Relief, Rauma School of Commercial Training
1981 Ceramic Relief, Sampola Service Center, Pori
 
WORKS IN COLLECTIONS
State Art Collection
Kiasma Contemporary Art Collection
The Museum of Art and Design
Wäinö Aaltonen Art Museum, Turku
Contemporary Art Museum, Tampere
Modern Art Collection MAC, Tampere
Oulu Art Museum
Rauma Art Museum
Posio Museum of Ceramic
Teresia and Rafael Lönnström Foundation
Yrjö Jäntti Collection
Zonta Unitem donation fund
CITIES, TOWNS, MUNICIPALITIES: Helsinki City ; Tampere City ; Turku City ; Hyvinkää Town ; Nokia Town ; Pori Town ; Rauma Town ; Salo Town ; Seinäjoki Town ; Vaasa Town ; Kaarina Municipality ; Tuusula Municipality ; Lappeenranta Theatre.
BANKS, INDUSTRIAL PLANTS: Rauman Seudun Osuuspankki ; Satakunta Savings Bank ; UPK Kymmene ; Lohja Paper ; Industrial Power Company Ltd, Olkiluoto. KTV – Satakunnan aluetoimiato Pori
ABROAD: Saabs Konstförening, Linköping, Sweden ; Muzeum Kaszubskie, Poland.
 
SET DESIGN
1990 "The Ship Builder", Rauma Town Theatre
2003 “Pahvilaatikkojen maa” Rauma Town Theatre
 
OTHER ACITIVIES
1995 Outpost Biennale, visiting card happening, Venice, Italy
 
TEACHING DUTIES
1998 Drawing Course, University of Turku, Department of Teacher Education in Rauma
1995 Short Course, Turku Drawing School, Turku
1994 Drawing Course, University of Turku, Department of Teacher Education in Rauma
1991 Ceramic Sculpture, short course, Kankaanpää Art School, Kankaanpää
1974-88 Part-time teacher, Rauma Adult Education Center
1974-75 Part-time teacher, University of Turku, Department of Teacher Education in Rauma
1971-72 Part-time teacher, Institute of Applied Arts, Helsinki
 
AWARDS ANS SCHOLASRHIPS
2016 Community art, Valterischool Onerva Jyväskylä , 1. prize
2014 Finnish Cultural Foundation, Satakunta Cultural Foundation awars
2010 1. prize, Lupaus, Maire
2007 City of Rauma, Ruorimies Medal
1987 Länsi-Suomi Art Medal
1986 Raisio Sport Sculpture Competition, 1. prize
1983 Pohjanlahden Biennale Bottniska viken, 3. prize
1983 Scholarship of Rauma Town
1979 Gallery-Award, Porin Saskiat
1975 Ornamo Association of Applied Arts
 
GRANTS
State project grant 2002, 1998, 1992, 1989, 1980, 1978
Finnish Cultural Foundation 2003, 2002, 1998, 1986
Arts Council of Satakunta 2001
Compensation grant to visual artists 1999, 2005
State's 3-years artist's grant 1995-97, 1980-82
Arts Council of Turku and Pori Province, ½-year working grant 1993
Arts Council of Turku and Pori Province, annual grant 1988, 1985, 1980, 1978
Satakunta Cultural Foundation 1989, 1983
Finnish-Danish Cultural Foundation 1987
 
HOBBIES
The Choirassociation Häpplänperä Complainers - brilliant choreographic choral recitation
Gardening